Hareket iyidir. Haydi Bakalım!

Yine günlük ayarında bir yazı.
GPS modülüm, ilginçtir, GPS cümleciklerini gönderiyor ancak bir türlü uydulara bağlanamıyor, açık alanlarda da. Modülü pazarlayan şirketle irtibata geçtim(Tayvan’da) arkadaş yeni bir modül göndereceğini söyledi.

gps
Bekliyorum.
FAT32 dosya sistemi, USB protokolü(veya pratik USB kullanımı); öğrenmesi çok zor olmayan, öğrenilince çok daha güzel işler yapılabilecek olaylar. Bir yandan bunları yavaş yavaş öğrenmeli.

Elektromanyetizma! Okulda elektromanyetik araştırma grubumuz var, her birimiz bir şeyler yapıyoruz. Güzel şeyler de yapılıyor. Elektromanyetik problemler analitik veya numerik yöntemlerle veya bu ikisini birden kullanılarak çözülüyor. Bir yere kadar analitik getirip sonra ayrıklaştırıp numerik yöntemler uygulanabiliyor. Elektromanyetizmanın tüm problemlerinde kullanılan, elektromanyetizmanın bütün fiziğini içeren 4 tane denklem var, meşhur Maxwell denklemleri. Bir asırdan daha önce Maxwell tarafından 4 denklem etrafında toparlanan teori bugün aynen kullanılmaktadır. Anlaşılması çok zor olmasa da bu denklemlerin fiziğini hiç düşünmeden, anlamadan sadece denklemleri kullanarak elektromanyetik problemleri çözebilirsiniz, matematiksel veya CAD kullanım yeteneğinize bakar. Elektromanyetik problem dediğim şunlar olabilir mesela: Sonsuz uzunluklu bir PEC(perfect electric conductor) silindirden düzlem dalga saçılma problemi. a yarıçaplı bir dielektrik küreden(top) düzlem dalga saçılması… bu saydığım iki problem elektromanyetizma saçılma problemlerinden temel iki problemdir. Analitik ve numerik yollarla çözümü EM(elektromanyetik) kitaplarında mevcut. Bunların yanında toprak altındaki cisimlerin(metal, plastik…) görüntülenmesi de bir EM problemdir. İnsan bedeninin bir bölümündeki tümörlü hücrelerin görüntülenmesi de bir EM problemdir. Sonsuz silindir veya düzlem dalga gerçek hayatta yoktur ancak gerçek hayattaki olaylar hakkında fikir vermeleri ve daha karışık problemlerin çözümüne giriş olmaları bakımından bu problemlerle de uğraşılır. Geçtiğimiz haftalarda, okulda, seminer dersinde “sonsuz dielektrik silindirden saçılma probleminin MoM ile çözümü” konusunda yapmaya çalıştığım bir sunum burda. MoM(method of moments), 1960 lı yıllarda Richmond ve Harrington un çalışmalarıyla EM problemleri için bir yöntem olarak kullanılmış ve sonrasında meşhur olmuştur.
Şu anda benim yapmaya çalıştığım olay CSI(contrast source inversion) diye bir olay, az kaldı ama bitmedi. CSI her şeyden önce bir ters saçılma problemi. Farklı kaynaklardan(yerlerdeki,+-frekanslı, türlü-düzlem,gaussian vs-) gönderdiğimiz dalgaların sebep olduğu saçılan alanların ölçülmesi ve saçıcı cismin “contrast” ının bulunması olayı. “Contrast” dediğimiz şey, saçıcı cismin iletkenliği ve dielektrik sabiti(permitivite) demek. Bir cisim elektromanyetik dalgalarla iki özelliğiyle etkileşir, bunlar iletkenlik ve permitivite(ferromanyetik malzemeler için permeability de vardır). Bu özellikleri aynı olan iki madde başka görünse, başka koksa… EM dalgalar için aynıdır. İnsan bedeninde oluşabilen tümörlü yapıların iletkenliği sağlıklı dokulara göre çok daha yüksek olabiliyor ve permitivitesi de değişebiliyor. Bu ayrım kullanılarak tümörlü dokuların yer ve büyüklük tespiti yapılabilir. CSI, bu problem için kullanılabilecek yöntemlerden bir tanesi, ne kadar başarılı olur, ne gibi dezavantajları vardır…yöntemi MATLAB de uygulamayı bile henüz başaramamış biri olarak bu sorulara cevap veremiyorum. Biyomedikal görüntülemede kullanılan cihazların çoğu(benim bildiklerim) X-Ray tabanlı; röntgen, tomografi, mamografi. Yani büyük bir enerji ve negatif resim mantığıyla çalışıyor. EM dalgaları kullanan bir cihaz neden yok(ya da var ben bilmiyorum) bu sorunun cevabını da bilmiyorum, literatürde MWI(microwave imaging) ile ilgili biyomedikal veya değil birçok çalışma var ancak hayata geçen ürüne ben rastlayamadım. Yapılabilir değil mi acaba? Bu çalışmaları yapanlar hayata geçirmeyi hiç düşünmediler mi? Geçenler başarısız mı oldu? Bu soruların cevaplarını iyi bilmeden CSI ile de uğraşasım gelmiyor. Evet, teoride güzel bir olay ve sonuç veriyor-vermiş-. Yöntemi anlatanlar (van den Berg, Kleinmann) sonuçları da sergiliyor ama benim yukarıdaki soruları da netleştirmem gerekiyor. Teorinin kendi içinde güzel problemleri var, bunlara çözümler getirmeye de saygı duyarım ama uygulanabilir olmazsa ben o işte olmak istemiyorum. İşte şu sıralar bunlar var gündemde. CSI da biraz takıldım, bunu güzel güzel konuşabileceğim bir arkadaş da bulabilmiş değilim. Bir zamanlar Hüseyin’im vardı:) Hangi yükseklikte kaç dereceyle atalım? yazısında bahsettiğim Hüseyin. Teknik konularda onunla konuşmaktan aldığım keyfi ve sonuca ulaşma başarısını başka kimsede yakalayamadım, buna hocalar ve birçok arkadaş dahil. Hüseyinle konuşurken konuştuğumuz problem ikimizde de nettir, ikimizin düşündükleri de birbirimizde nettir, netleştire netleştire ilerler konuşma, net biçimde konuşur-anlaşırız ve sonuçta (olursa takıldığımız) vardığımız nokta hep aynı olur. Bazı teknik(!) insanlarla lojik 1 ve lojik 0 netliğindeki olaylarda bile güzel bir diyalog geliştiremezken Hüseyin ile çok daha karışık olayları daha net konuşuyoruz. Aah Hüseyin, nerdesin?

CSI da biraz takılınca kutumu açtım… İTÜRO robot yarışması da var. Çizgi izleyen hastalığım var benim. Henüz olmayan robotumla kayıt yaptırdım, isim: Sinerji HB, HB için başlığa bakınız:D Yetiştirebilirsem hızlı bir çizgi izleyenle katılmak istiyorum. Şimdi aklıma geldi, sitede bağlantısı olan çizgi izleyeni de Hüseyin’le yapmıştık:D. Kayan yazım vardı, “header pin” de de sorun çıkar mı demeyin, “header pin” var “header pin” var(mış, yeni öğrendim). Dotmatrix ler gevşek durup sorun çıkarıyordu, 6*16 lehimi söküp yenileriyle değiştirdim, şu anda dotmatrixler yerlerinde çok sağlam ve sorsunsuz. Kaliteli malzeme, kaliteli iş.
DSCF1111 DSCF1109
Eskiden yapılan bazı kötü lehimler de sorun çıkarıyordu, onları yeniledim. Şimdi, kayan yazı düzgün bir sürücü devre bekliyor, 5V 2A güç kaynağı hazır. Elimde eski yaptıklarımdan sürücü var ama buna yeni bir şey yapmak istiyorum.
Bu resimleri buraya koydum, bir de son resim picproje hatırası koyayım:
DSCF1112
Böyle arkadaşlar. Haydi bakalım, kim hangi projeyi yapıyor? Projeniz yoksa 10 gün süreniz var, çizgi izleyeninizle gelin İTÜRO da yarışalım:D Selamlar.

Tags :

3 thoughts on “Hareket iyidir. Haydi Bakalım!”

  1. Öncelikle teşekkür ederim böyle güzel bir site hazırladığın için. Ben de YTU Elektronik ve Haberleşme Müh. 3. sınıf öğrencisiyim biraz geç farkettim siteni ama bundan sonra sıkı takipçilerinden biri olacağım zaten şimdiden sık kullanılanlara ekledim bile 😀 çalışmalarında başarılar dilerim..
    cgnogn

  2. Merhaba Fatih, dikkatimi çeken bir noktayı paylaşmak istiyorum.
    Sitendeki fotoğraflar için GIF değil JPEG formatını kullanırsan hem daha küçük hem de daha kaliteli görseller elde edebilirsin.

    Kolaylıklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir