Bir fuar, bir yarışma!

WIN ’10 fuarı 2. faz bu hafta perşembe günü Tüyap’ta başlıyor, 25-28 Şubat arasında fuar açık. Önceden gidenler bilir, ücretsiz, güzel bir fuar, fuarın ilgi alanı otomasyon sistemleri, elektrik-elektronik dünyasıyla ilgili teknolojik gelişmeler, hidrolik-pnömatik sistemler… http://www.win-fair.com dan daha detaylı bilgi alınabilir, ücretsiz davetiye formunuzu “online” doldurabilirsiniz, ziyaretçi no nuzu cep telefonunuza da yazarsanız çıktıyı unutsanız da fuara girişte sıkıntı olmaz. Fotoğraf makinesi, bir şişe su ve bir parça yiyecek(bisküvi, simit gibi) fuarı gezdiğiniz gün içinde en çok lazım olan şeyler. Ben de bu 4 günden birinde fuarda olmayı planlıyorum, muhtemelen perşembe veya pazar günü.

Fuarda; Bileşim yayınlarının indirimli kitapları oluyor, kitapların büyük çoğunluğu çeviri ama olsun. Türkiye’de pek kolay bulamadığımız ölçüm aletleri ve özelliklerini tanıma imkanı buluyoruz, otomasyon sistemlerinde kullanılan bir dünya malzeme görüyor bazen sıradışı olanlarına rastlıyoruz. Bir de seminer planı oluyor, fuar konusuna paralel konularda uzmanlar ücretsiz seminer veriyorlar(konular ve zamanlar sitede yazıyor), ben hiç katılmadım, daha çok o sektörlerde çalışan insanlara hitap eden seminerler.

Yarışma olayımız da izoelektronik.com tarafından düzenlenen ödüllü bir yarışma. Bir devre tasarlanması isteniyor ve birinci seçilecek tasarım sahibine FPGA geliştirme kiti hediye ediliyor. Yarışmaya katılmak kolay, tasarımınızı çizim halinde e-posta ile göndereceksiniz. Ayrıntılar: http://yarisma.izoelektronik.com/?s=0 Böyle bir yarışmanın düzenlendiğini duyunca sevindim, güzel bir olay, “sinerjik” bir olay. 90Alper90’a ve Çizgi-Tagem yetkililerine burdan sevgiler, saygılar gönderiyoruz…Tasarlanacak devre esasında bir lojik devre, ben de bir tasarım yapıp göndermeyi düşünüyorum, en azından katılımı arttıralım 🙂

Ben ne yapıyorum derseniz… Demediniz ama olsun. Okulda ters saçılma problemleriye uğraşıyoruz, bir elektromanyetik dalgayı bir cisme-bir ortama- gönderip saçılan alandan cismi tanımaya(“reconstruct” etmeye) çalışıyoruz. Mümkün olan çok yerden gönderip çok yerden ölçüm alarak daha doğru sonuçlar elde etmeye çalışıyoruz. Henüz herhangi bir fiziksel sistem yok ortada, önce teori sonra bir prototipimiz nasipse olacak. Bir Tübitak projesi var, bir hayli(~10) de çalışanı var, bu projeden ümitliyim çünkü sağolsun hocamızın “iş bitirici” yönü var. Projeyi neresinden nasıl iteleyeceğim henüz net değil, bir yandan elektromanyetik altyapımı güçlendirmeye, tazelemeye, takviye etmeye çalışıyorum bir yandan da yapılan güncel işleri anlamaya, sayısal olarak uygulamaya, sonuçlar elde etmeye çalışıyorum. Grup olarak çok senkron hareket etmiyoruz, geçen hafta grupta bazı arkadaşlar yaptıkları çalışmaları sundular, gayet güzel işler yapılmış, senkronizasyon için hızlanmam gerekiyor.

GPS tracker… Evet, o da aklımın bir köşesinde. Geçen bir arkadaştan GPS modül aldım, bilgisayara bağladım, Visual GPS programından GPS cümlecikleri 9600 baudda ekranıma dökülmeye başladı ama GPS bilgisi yok 😀 Uydulara bağlanamıyor, balkondan uzun bir çubukla GPS alıcısını açığa çıkarma noktasına geldiysem de(cam kenarında kaldım) uydulara bağlanamadım, oturduğumuz mekanın sıkışık yerleşimine bağlıyorum. Bilgisayarı ve modülü alıp da açık bir meydana da çıkmadım! PPS çıkışına bir led bağlayıp modülü açık bir alana çıkaracağım. PPS şu anda ledi sürekli yakıyor, umarım geçerli GPS verisini almaya başladığında “1 hz flash” yapmaya başlar aksi takdirde bu modülü test etmem biraz zor olacak, mikr0 ve LCD kullanmam gerekecek.
BİM den 9.9 TL karşılığında uzaktan kumandalı oyuncak araba aldım 😀 9.90 TL ye iki DC motor, 4 kanal 27Mhz alıcı-verici. Arabanın görüntüsü de hoş. Bu arabadan çizgi izleyen yapma niyetiyle aldım ama sanırım kıyamayacağım. Kalmışsa yarın bir tane daha alacağım.

Böyle… iyi çalışmalar arkadaşlar, yazımı bitirirken “haydi bakalım” demek istiyorum. “Haydi bakalım”…

0 thoughts on “Bir fuar, bir yarışma!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir