Bir arıza bir çözüm(Xerox PE16, Cointra Kombi)

Xerox WorkCentre PE16 yazıcı-tarayıcı-fotokopi-fax dörtlü cihazımızda bir arıza vardı.
Belirti şu: Güç anahtarını ON konuma getirdiğimizde cihaz 1sn den daha kısa bir süre çalışıyor(ön panele ışıklar, LCD ye görüntü geliyor) ve sonra kapanıyor. Cihazın elektronik donanımı iki parça: SMPS güç devresi ve mikrolu kısım. SMPS devresine baktığımızda aşağıdaki resimde gösterilen kapasitenin şiştiğini fark ettik, alttaki resim söktüğümüz bozuk kapasite.
smps
bozuk_kap
Kapasitenin asıl değeri 1500uf, elimizdeki 2200uf ile değiştirdik ve cihaz sorunsuz çalışıyor.
Devreler cihazın en alt bölümünde, dikkatle açıyoruz ve devreyi çıkarıyoruz. Vida bağlantı yerleri ve diğer bilgiler “service manuel” inde verilmiş: Xerox PE 16 service manual
Sorunu gideremezseniz xeroxteknik.com diye bir yer buldum oraya başvurulabilir, eğer ben de gideremeseydim onlardan destek alacaktım.

İkinci bir arıza kombi arızası. Evimizdeki eski model kombilerden Cointra marka kombi arızalanana kadar kombilerle hiç alakam yoktu. Arıza belirtisi şu: Kaloriferler ısınmasına rağmen musluk suları ısınmıyor.
cointra
Yoğuşmalı kombilerden haberim yok ancak eski model kombilerdeki genel olay şöyle: Tesisat suyu büyük ve küçük olmak üzere iki devir yapıyor. Büyük devir, sıcak su kaloriferleri geziyor ve geri geliyor. Küçük devir, sıcak su kombi içindeki radyatörü ısıtıyor. Bu radyatör de İSKİ den gelen, musluklara giden suyu ısıtıyor. Kaloriferin suyu da radyatörün suyu da yanma odasında ısınıyor. Peki yanma odasından çıkan sıcak suyun içteki radyatöre mi yoksa kaloriferlere mi gideceğine kim karar verecek? İşte burda kombilerdeki en kilit malzeme bulunuyor: “Diverter valve” veya “üç yollu vana”. “Diverter valve” tüm özelliklerini tam keşfedemediğim bir vana. Ancak şu fonksiyonundan eminim: Musluk suyunu açtığınızda basınç değişimini anlayıp radyatöre giden sıcak suya yol veriyor aynı zamanda üzerindeki “switch” ler yardımıyla gaz valfinin ayarını arttırıyor, böylece yanma odasına daha fazla gaz gidiyor. Bu “switch” ler tik-tik şeklinde ses yapıyor.
diverter
Musluklardaki suyunuz güzel ısınmıyor ve musluğunuz açıldığında bu sesler gelmiyorsa muhtemelen diverter valve deki diyaframın değişmesi gerekiyor. Diyaframların kombilerdeki en sık bozulan parça olduğu ve periyodik aralıklarla yenilenmesi gerektiği söyleniyor(periyodu için süreyi bilmiyorum, bizimkinin en az bir 3-4 yılı oldu).
Diverter valve, basınç değişimini içindeki diyafram grubu sayesinde anlıyor, yani içerde bir diyafram var ve basınca göre ileri geri esniyor. Zamanla bu diyafram özelliğini yitiriyor ve değiştirilmesi gerekiyor. Diyaframlar ucuz, 1TL- 3TL civarı.
diverter2
Solda örnek bir “diverter valve” ortada “switch” kutusuyla beraber, sağda örnek bir diyafram.
Tüm su ve gaz vanalarını kapatıp kombi elektriğini de kestikten sonra kombi içinde kalan tesisat suyunu bir kovaya boşaltın daha sonra “diverter valve”i söküp diyaframını değiştirebilirsiniz.

Tags :

3 thoughts on “Bir arıza bir çözüm(Xerox PE16, Cointra Kombi)”

  1. siteniz çok güzel çok hoşuma gitti. tek kelimeyle mükemmel. ama son zamanlarda ki tecrübelerinizi aktarmamışsınız gibi geldi. ayrıca size bir iki özel sorum olacak telefon numaranızı alabilirmiyim acaba.(mail ime gönderirseniz memnun olurum)

  2. Bu verdiğiniz bilgiler öyle işimize yaradı ki çok teşekkür ederim.Aynı sorunla yazıcımı tamir ettirmek istedim bana 140,00 TL civarında bir rakam çıkarttılar.Sonra internetten araştırırken sizin sayfanızı buldum ve sorunu 2.00 TL’ye çözdüm. =)) Tekrar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Saygılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir