Max232 li Seri Port Buffer Baskı Devresi

Bilgisayardan dış dünyaya açılan haberleşme birimlerinden biri olan seri portta gerilim seviyeleri +15V -15V arasında değişmektedir, bu seviyeler TTL seviyesinde(0V – 5 V) haberleşen devrelerimizle(örneğin PIC li devrelerle) uyumsuzdur, max232 seri port buffer diye tabir edilen entegre aracılığıyla bilgisayarımızın seri portunu TTL(transistor to transistor logic) seviyesindeki devrelerimizle haberleştirebiliyoruz. Böylece PIC li devrelerimizle bilgisayarımızı haberleştirmiş oluyoruz. Entegrenin kataloğundan da görebileceğiniz gibi şöyle bir yapısı var:

Sağdaki resim her şeyi özetlediği için devre şeması verme gereği duymadım. Devreyi kurmak için bir max232 entegresi, 5 tane 1uF kapasite ve bir kaç parça tele ihtiyaç duyacaksınız.
Areste çizilmiş baskı devresi şöyle(baskı devre icra edilip test edildi):

pcb3.rar dosyasını burdan indirebilirsiniz.

Arkadaşlar ben bu devrede max232 nin 5V luk gerilimini 7805 regülatörüne 9V luk pil bağlayarak sağlıyorum. Bu 5V u kurduğunuz devreden elde etmek uygulamanıza göre daha pratik olabilir. Eğer bu şekilde yapmak isterseniz rar ın içindeki “harici_5V” isimli baskıyı çıkarabilirsiniz.

Tags :

16 thoughts on “Max232 li Seri Port Buffer Baskı Devresi”

 1. meraba arkadaşlar.size sormak istediğim max 232 entegresinin ebatları.şu an entegre elimde yok.ist gelecek ama o da bi hafta sonra.fakat şu an bi baskı devre çıkarmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.iyi çalışmalar

 2. rar ın içinde aynı zamanda pdf de var, “scale” etmeden bastırırsanız birerbir ölçüde basar, ebatlara gerek yok. Ebatlar için entegrenin “datasheet”ine bakmanız gerekir.

 3. bi proje için hacettepe robot topluluğunda buna benzer bir devre yapıyorduk, devreyi yapan arkadaş 7805 kullanmak yerine USB den 5V almıştı, devrede gerçekten pratiklik oluyor ve boyutu küçülüyor..

 4. Selam.Bu devreyi kurdum ve elimde olan uart haberleşmeli bir modül ile haberleşme yapmayı denedim.Devre calısmadı sanırım.Bu devreyi kurup calıstıran oldu mu?Teşekkürler

 5. Evet, ben uzun süredir bu pcb yi rs232 uygulamalarımda kullanıyorum, devrenizi ve elemanları kontrol ediniz. İyi çalışmalar.

 6. slm…………………………………………………………………………………………………

  arkadaşlar harici pil kullanmanıza gerek yok ????!!!!!
  nasıl mı?
  DTR ve RTS pinlerine birer diyod bağlayarak ve 7805 ten geçildikten sonra
  elinizde sabit 5v olur
  kaynak:
  http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/rspower.html
  yada aşağıdaki anahtar kelimeyi girin
  google ——–> RS232 5v

  yalnız şunuda unutmayın ki bu çağdakı ilimin dili ingilizcedir….
  yani okuyanus varken göllerde balık aramayın

 7. Teşekkürler Fatih bey. Bugünlerde bu konu ile ilgili bir proje üzerinde çalışıyorduk. Gerçekten çok faydalı bilgiler.

  Burda kullanılan konnektör dişi. Erkek konnektör kullanmak istediğimizde pin sıralaması tam tersi olarak değişiyor. Devreyi yapacak arkadaşların dikkatine.

 8. Merhaba,öncelikle paylaşım için teşekkürler.

  Anlamadığım bir nokta rs-232 nin “2” nolu pini max 232 “7” nolu T2OUT bacağına vermişsiniz.max232 nin “10” nolu pinini T2IN bacağına kullanmışsınız.

  Fakat bir çok seri port kontrol devresinde “2” nolu pinden 14 nolu T1out veriliyor ve pic e giriş içinde “10” nolu T2IN değil de “11” nolu T1 in kullanılıyor.

  Ben bu malzemelerin hepsini temin ettim.Şu anda kafam karışık.Bu devreyi kurup her türlü seri port kontrol devresinde kullanabilir miyim merak ediyorum.Aydınlatırsanız sevinirim.

 9. Merhaba, MAX232 de iki tane “driver” var. Ben TTL IN i 10 nolu pine vermişim 7 nolu pinden RS232 sinyali almışım siz isterseniz 11 den verip 14 den alabilirsiniz. 13 >12 yönü yerine 6>9 yönünü kullanabilirsiniz, size kalmış. Baskı devrede kolayıma geldiği şekilde yapmışım, baskısını verdiğim devreyi uzun süredir kullanıyorum, iyi çalışmalar.

 10. arkadaşlar çok sağolunda bana bu devreyi çalıştırmak için c# kodları da gerekli lütfen yardım..

 11. slm ben bu devrenin aynısını yaptım.pc ile 16f84arasında seri iletişim uygulaması yaptım 300 baudluk pic ile pic arsında gndere biliyorum ama visual basicte 300 baudluk bilgiyi pic ee gönderemiyorum bu sorun hakında yadım edermisiniz:)

 12. slm. arkadaşlar ben bir bataryada ne kadar şarj kaldığı bilgisini bilgisayara seri portlar ile göndermek istiyorum. bunu tam olarak nasıl yaparım bilgisi olan varsa yardım edebilir mi?

 13. selam arkadaşlar bu devreyi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz
  ben yaptım projelerimde kullanıyorum
  admin paylaşım için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir