Açıldık! Havadisler – Gelişmeler

2-3 günlük aradan sonra yeni sistemimiz wordpress le tekrar açıldık, hayırlı olsun inş. Çeşitli eksiklikler var, biliyorum, gidermeye çalışacağım, zaman geçmesine rağmen devam eden eksiklik görürseniz lütfen bana bildiriniz.

Uzun zamandır yazmak istememe rağmen yazamadım, sitenin kapandığı sırada bir kaç gelişme oldu, onları kağıda yazdım şimdi ordan bakarak da bazı şeyleri aktaracağım. Biraz havadis biraz teknik uzun bir yazı olacak, gittiği yere kadar…

Staj vesilesiyle Anakara’ya geldim, çalışma kutumu da toparlayıp biraz da “zip”leyip getirdim, birkaç malzeme gerekti geçen hafta ilk defa meşhur Konya Sokak’a gittim. Vitrinlerin önünde gezerken heyecanım depreşiyordu, ne zaman malzeme almaya gitsem zamanım da varsa vitrin vitrin gezinirim. O esnada bir yerleden “128 byte gönderdim hepsi gitti” gibisinden sesler duydum, bir süre kulak kesildim(!) birileri bir şeyler konuşuyordu… Muhabbete girmemek için kendimi zor tuttum, sonra bir dükkana girdim, az önce konuşan zat-ı muhterem de bir süre sonra aynı dükkana girince dedim Allah gönderdi, ordan bir muhabbet… picproje.org dan da tanıdık çıktık, laf lafı açtı-malum elektronik dünyası- konuşmaktan yorulduk, kendisiyle tanıştığıma çok memnun oldum sonra iletişim adreslerimizi alıp ayrıldık. Mühendis misiniz diye girmiştim konuya, arkadaşı biraz şaşırttım ama bazen böyle deli cesareti geliyor işte… okursa kendisine burdan saygılar:)

İlk girdiğim dükkanda UDEA nın modüllerini bulabilmem güzel bir şeydi, Karaköy’de UDEA modül nerde satılıyor hala bilmiyorum. Datalogger çalışması için büyük RAM li bir PIC almam gerekiyordu 18F4520 buldum, 1536 Byte rami var, başka 18F serisi o dükkanda yoktu biz de yeter dedik aldık. 628A dan vazgeçtim çünkü tüm rami kullanmak istesem de yetersiz kaldığını farkettim. Bu arada geç de olsa bu benim ilk 18F PIC im oluyor. k128 programlayıcım güncel olmadığı için 18F4520 yi programlayabilmek için güncellemem gerekti. Güncelleme işini şöyle yaptım:diypack26.rar içindeki .msi dosyasını çalıştırdıktan sonra oluşan C:diypgmrt dizinine gidip k128.HEX i 16F628A model bir PIC e yüklüyorsunuz, sonra bu yeni programlanmış PIC i k128 in 16F628A sıyla değiştiriyorsunuz, yani k128 in içindeki PIC e yeni program yüklemiş olduk. Yazılım olarak da artık eskisi değil C:diypgmrt dizinindeki MicroPro.exe yi kullanıyorsunuz. Bu kadar! Programlarken “silinme” ile  alakalı bir uyarı veriyor ancak devam deyip geçerseniz programlıyor. En azından 18F4520 yi doğru programladı ve eski bazı PIC leri de test ettim. Deneme amaçlı PT2262 ve 2272-M4 encoder decoder aldım. Denemelerin ardından sonuçları burdan yazarım inş. Bu encoder-decoderin “full datasheet” lerini de firmasından rica minnet istedim, “kimsin, ne projesi napıyorsun” gibi sorulardan sonra firma yetkilileri katalogları gönderdi. Katalogları detaylı, güzel 🙂

Datalogger için uğraşıyordum da hangi kumanda sistemi basit, saf data gönderiyor ki! Biz bile preamble dı senkron du datayı epeyce kalabalık gönderiyoruz. Encoder-decoder lı sistemlerde dataya farklı işlemler uygulanıyor vs . Dolayısıyla loglama işlemine girişmeden önce sistemleri iyi tanımak lazım. Öncelikle benim loglamak istediğim data ASK modülasyonlu olması gerekiyor, çünkü elimde UDEA ve keymark olmak üzere ASK receiver var. Geçtiğimiz günlerde şu deneyleri yaptım:
Keymark alıcı modülü PC ye bağladım ve hiçbir data göndermezken çeşitli baud seçeneklerinde ne geliyor diye baktım, aynısını udea alıcı modül ile de yaptım, sonuçlar hemen hemen aynı, tamamen rastgele olduğunu düşündüğüm datalar geliyor (herhangi bir istatiksel benzerlik bulunabilir mi bilmiyorum) ya da alıcı modül öyle yorumluyor:


mavi halka içine aldıklarım A ve E dataları, bu datalar haberleşmede kullanabileceğimiz bilindik datalar. Hatırlarsanız “Rf modüllerinizi test edin” yazısında ilgili durumdan bahsetmiştim.  Bir süre sonra kendi vericimi çalıştırdım(udea veya keymark farketmiyor) ve sonuç:
yani ben rf vericiden data gönderdiğimde anlamsız veriler yerine çok yüksek bir doğruluk oranında kendi gönderdiğim ABCDE bilgisi iletildi.

Eğer alıcıyı çalıştırıp vericiyi de TX pinine bağlarsam ve TX ten hiç veri göndermezsem ekran temiz kalıyor, yani modüller “idle state” i aktarıyor (bunu sadece udea modüllerle denedim).

Önceki yazılarda UDEA ve keymark modüllerin kendi içlerinde alıcı-verici modüllerin haberleştiğinden bahsetmiştim. Yani bir keymark verici başka bir keymark çiftinin alıcısıyla çalışabilir, aynı şekilde UDEA da. Zaten satın alırken bir verici kutusundan bir de alıcı kutusundan rastgele bir çift veriliyor. Rf modüllerinizi test edin yazsını hazırlamaya çalışırken devreleri kurmuştum ama gelin görün ki UDEA nın verici-alıcısıyla keymark ın alıcı-vericini karıştırıp deneme yapmamıştım. Yani keymark verici> UDEA alıcı gibi… farklı kombinasyonları neden denemediysem! İki modülün katalogunda da ASK kullanıldığı söylenmiş. Keymark ON-OFF Keying yani ASK nın en basit formunu kullandığını söylemiş. Dolayısıyla bu modüller kendi içlerinde özel bir encoding-decoding yapmıyorsa-ki görünmüyor-  birbirleri arasında haberleşebilmeliydi. Sonuçları söylemeden ASK yi hatırlayalım:

Eğer lojik 0 durumunda düşük genlikli bir işaret yerine hiç bir şey gönderilmeseydi yine ASK ama OOK olacaktı.
UDEA verici Keymark alıcı çifti pek iyi çalışmıyor, bugün tekrar denedim verilerin ancak çok küçük bir oranını doğru alabildim. Ancak Keymark verici UDEA alıcı ile gayet güzel çalışıyor.

3310 lcd ekranı okuma işleri ise…
Nokia LCD sürücüsü pcd8544 nü inceledim, okuma konusunda iki büyük sıkıntı var. Birincisi “instruction set” te read komutu yok, evet içerde bir RAM var ama sürücü devre okuma izni vermiyor. İkincisi karakter tablosu yok, her karakter piksel piksel oluşturuluyor, kayan yazıları hatırlattı. Temel işlemler D/C (data/command), SCL(serial clock), SDIN (serial data in) pinleri üzerinden yapılıyor. SCL nin yükselen kenarında SDIN örnekleniyor. Bitler MSB önce olmak üzere gönderiliyor, 8 bit gönderildikten sonra işlem yapılıyor(komut veya data her neyse). Bu durumda okumak yine mümkün, ama biraz zor yoldan… SCL nin her yükselmesinde RB0 kesmesiyle girilen seri data kayıt edilip PIC le çözülebilir ama tahmin edeceğiniz gibi gelen data 1010101.. yumağı halinde ve işlenmesi uzun sürebilir. Yapmaya değer duruyor, işlerin gidişatına göre uğraşabilirim de uğraşamayabilirim de… Eğer siz uğraşmak isterseniz Proteus 3310 library dosyasını(hazırlayana teşekkürler), CCS C librarisini ve lcd sürücü katalogunu burdan indirebilirsiniz.

Son olarak kayan yazı panosu 🙂 Farkettim ki kullandığım 74HC154 decoder in pin başına akım kapasitesi çok düşük, 20 mA, dolayısıyla parlaklık sorunları vs eksik olmuyor. Texas Ins. in power logic ismini verdiği takımda tpic6b595 adında bir “shift registeri” var, pin başına max akım 500mA nominal akım 150mA civarı gayet iyi yani ama biraz pahallı-1.75 YTL-. Ancak bu “shift register” bildiğimiz 74595 ler gibi değil, çıkışlar “open drain”. Şöyle: tpic6b595 de lojik 1 çıkışı diye bir çıkış yok, eğer siz çıkışa lojik 1 datası gönderirseniz çıkış toprağa çekiliyor ve toprağa çekilen pin 150mA sink akım çekebilme kabiliyetine sahip oluyor. Eğer çıkışa lojik 0 gönderirseniz katalog çıkış “off” olur demiş, yani mosfet kesime girip çıkış yüksek empedans gösteriyor. Yani çıkış için iki seçenek var ya toprak ya yüksek empedans. Gerekirse pull-up direnç yardımıyla lojik1 çıkış elde edilebileceğimizi unutmayalım.

Uzun bir yazı oldu, herkese iyi çalışmalar dilerim.

Tags : , ,

5 thoughts on “Açıldık! Havadisler – Gelişmeler”

 1. Selamlar Fatih Hocam

  Konuda adı gecen zatı muhterem sanırım ben oluyorum..Tanısmamız baya tuhaf oldu ama bence gayet de hos oldu sizi tanıdıgım için memnunum .. Bilgilerinizi bizlerle paylastıgınız için tesekkurler…
  Yazılarınızın devamını bekliyorum..
  Hayatınızda basarılar

  Kolay gelsin

  Saygılar

  E.YILMAZ

 2. Abi her ne kadar yazıda hakimiyetini gösteren teknik terimleri anlamasam da güzel yazı olmuş.Şu uçağa bi alıcı verici düşünüyorum tabi olursa.Yordamı biraz öğrendim gibi.Ama mesafe konusunda sıkıntı olacak sanırım.
  İyi çalışmalar.

 3. Yeni site alt yapın hayırlı olsun fatih.

  Farklı marka ASK modüllerin birbirleriyle sorunsuz çalışabilmesi gerekiyor aslında. Tabi aynı frekansta çalışmaları kaydıyla. Çalışmamama ya da kötü çalışmasına neden olacak şey ayarlarının çok keskin olmaması. Bildiğim kadarıyla Himark ve UDEA modüllerde hassas ayarlamalar yok. Daha profosyonel modüllerde özellikle alıcı modül için “Lazer Trimming” yöntemiyle hassas frekans ayarı yapılıyor.
  Elde ettiğin sonuca göre Keymark alıcı modülün bant genişliği udea alıcı modülden daha düşüktür veya udea verici modülün frekansı biraz kaymıştır diyebiliriz 🙂

  Çalışmalarında başarılar dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir