Virüsler!

Arkadaşlar fatiherdem.net yine zehirlendi! Bu ikinci oldu. Google’dan veya bazen direkt gelen ziyaretçiler card-acti….v.ru gibi bir siteye yönleniyor. WordPress kullanıyorum, güncelleme olduğunda güncelliyorum ama bir şekilde golü yine yiyoruz. Kendi yüklediğim birkaç klasör vardı onların izinleri ile ilgili olabilir şüphesinden başka bir şey aklıma gelmedi.

Sorunun kaynağını teşhis edebilmiş değilim, index.htm ler index.php ler tema mın dosyalarında anormal bir şeyle karşılaşmadım. En sonunda ana dizinde kritik bir dosya olan .htaccess dosyasını sildim ve yerine temiz olduğunu düşündüğüm içeriği aşağıda olan

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

.htaccess dosyasını yükledim sorun şimdilik kendini göstermedi! Eski içeriğini silip attığım için karşılaştırma imkanım yok.

Aksaklıktan dolayı siz kıymetli ziyaretçilerimden özür diliyorum:(

One thought on “Virüsler!”

  1. eğer bilgisayarından siteye ftp ile sık sık bağlanıyorsan, bilgisayarından siteye bulaşmış olabilir virüs. hatta bu şekilde de tekrar tekrar bulaşıyor olabilir. eğer ftp’ye bağlanmanla virüslerin bulaşması arasında bir ilişki kurabiliyorsan sadece bilgisayarını virüs taramasından geçirip, opensource ftp programları kullanman işe yarayabilir.

    diğer türlü virüs web alanından devamlı dosyalarına bulaşıyorsa, bunu temizlemenin en iyi yolu veritabanı ve gerekli dosyaların yedeğini alıp (aldığın yedekleri de taratsan iyi olur), hosting firmasının site hesabınızı silip tekrar oluşturması ve wordpressin yedeklerle birlikte baştan kurulması. biraz uzun zahmetli bi yöntem :).

    daha basit ve geçici bi yöntem de virüsün bulaşmaya çalıştığı dosyaları yazılamaz yapmak. tabi virüs yok olmaz sadece işlevsiz olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir