PT2262 ile PT2272-M4 ve PT2272-L4 Denemeleri

Son güncellenme: 10 Eylül 2011

PT2262 ile PT2272-XY bir encoder-decoder çiftidir. PT2262 paralel uygulanan data ve adres bitlerini belirli bir kurala göre kodlar, PT2272 ise kodlanmış verinin içerisindeki adres bilgisiyle kendisine uygulanmış adres bilgisini karşılaştırır, tutuyorsa kodlanmış verinin içinden vericinin gönderdiği bitleri çözer ve data çıkışına yansıtır. Basit RF modüller ile 4-6 bit paralel bilgi iletilmesi bu çiftin kullanıldığı yerlere güzel bir örnektir. Kodlama işlemi katalogda anlatılmış, yapılan işlem lojik1 biti yerine 10001000, lojik 0 biti yerine 11101110 bitlerini göndermeye benzer bir işlem yoksa PT lerin herhangi bir şifreleme özelliği yoktur.

Öncelikle kodlama ile şifrelemeyi ayırmak gerekir. Haberleşmede veriyi direkt göndermek yerine kodlama-kod çözme işlemini araya koymanın birkaç nedeni vardır:

1) Sağlamlık: Çeşitli kodlama teknikleriyle, data bitlerine eklenen bitler(parite bitleri) sayesinde kanalda olası bir hatanın alıcı tarafta sezilmesi ve hatta düzeltilmesi mümkün olabiliyor (Popüler kodlama yöntemleri: cyclic codes, convolutional codes).
2) Donanımsal: RF veya IR haberleşmede kodlama, haberleşmeyi daha sağlıklı yapabiliyor. Mesela lojik 1 leri 10, lojik 0 ları ise 01 şeklinde kodlamak hızı düşürse de donanımın daha az hatalı çalışmasını sağlayabiliyor.

Şifreleme(kriptolama) ise PT lerle ilgisi olmayan bambaşka bir konu, genel olarak kriptolamada sadece alıcıda ve verici tarafında bilinen bir anahtar olur. Verici taraf bu anahtara ve belirli bir algoritmaya göre datayı(kırmızı bilgiyi) kriptolar, alıcı taraf da bu anahtara göre datayı çözer.

PT serisi daha çok donanımsal sebeplerden ve adresleme amaçlı kullanılıyor[Bu cümleyi düzelttim]. PT2272 alıcısı adres bilgisi uyuşmadığı sürece datayı çözmediğinden alıcının hata yapma ihtimali düşüyor ancak buradaki güvenliğin şifreleme ile ilgisi yok, nitekim adres ve data bitleri 3. kişiler tarafından rahatça görülebilecek/kayıt edilebilecek şekilde olduğu gibi kodlanmaktadır.

Bu yazıda bahsedeceğim denemelerimde PT2262 ile PT2272-M4 ve PT2272-L4 kullandım.

PT2272 nin 2 tipi var, (M)omentary ve (L)atched. PT2272 adından sonra gelen M ve L harfleri tipi belirtiyor. Hemen sonra gelen sayı ise data bit sayısını belirtiyor. PT2272-M6, momentary tip 6 bit data alabilen demek oluyor.

Alıcı-verici çiftinin çalışabilmesi için iki tarafın osilatör frekanslarının uyumlu olması gerekiyor(PT2272 nin 2.5~8 kat daha hızlı olması gerekiyormuş). Frekansları belirleyen dirençler için tavsiye edilen değerler datasheet ten de görülebileceği gibi tabloda verilmiş:

Ben 1.2M ve 200k seçeneğini kullandım.

PT2262 Tarafından Üretilen Dalga Şekilleri

Sistemin çalışmasına geçmeden önce PT2262 tarafından üretilen dalga şekillerine bir göz bakalım. Ayrıntılı katalogda verildiği üzere bir kod sözcüğü aşağıdaki bitlerden oluşmaktadır.

Görüldüğü üzere adres ve bilgi bitleri direkt gönderilmektedir. Buradaki bitlerin PT2262 tarafından nasıl kodlandığı ise aşağıda gösterilmiştir:

A3 ve A7 bitleri lojik1 diğer adres bitleri lojik0 olduğu durumdaki örnek bir kod sözcüğünün adres bitleri aşağıda görülmektedir:

Aşağıda da yazdığım üzere VCC, /TE şartları sağlandığı sürece kod sözcüğü tekrar tekrar gönderilmekte:

Kod sözcüğünün tüm bitleri bir osiloskopta veya daha güzeli PICKIT2 ayarında lojik analizörlerle gözlenebilir.

Sistemin Çalışması

2262 de /TE ucunu toprağa çektiğimizde iletim aktif oluyor, toprakta kaldığı sürece tekrar tekrar gönderiyor, gözlediğime göre her 16ms de tekrar gönderiyor.

Momentary tip alıcının(PT2272-Mx) data çıkışlarında, vericiden gönderdiğiniz veriyi sadece gönderildiği sürece görebilirsiniz. Çıkışları bir süreliğine görmek isterseniz bu süre boyunca /TE yi toprağa çekerek gönderim yapmanız gerekir(alıcıda bir süre “valid transmission” ledini yakmış olacaksınız).  Örneğin uzaktan kumandalı araba yapmak isterseniz;) momentary alıcı kullanmanız daha uygun olur. /TE yi topraktan çeker çekmez(iletimi durdurur durdurmaz) alıcı taraf OFF oluyor(çıkışlar floating). PT2272-M4 ün çalışmasının kısa bir videosu şöyle:

Vericide(2262) iletim aktifken datayı değiştirdiğinizde gönderilen veri güncellenmiyor. /TE toprağa çekildiğinde PT2262 o anda girişlerde gördüğü datayı kodluyor ve /TE toprakta kaldığı sürece girişlerin değişmesi çıkışı değiştirmiyor. Yani /TE ucu sanki bir örnekleme işlemi gibi toprağa çekildiğinde datayı örnekleyip kodlamaya başlıyor. Güncellenme için /TE nin yenilenmesi(1>0 yapılması) veya beslemenin resetlenmesi gerekiyor yani iletimin kesilip yeniden açılması gerekiyor. PT2262 nin datasheetinde diyotlar yardımıyla sadece butona basıldığında entegreye besleme uygulayan devrenin şeması var yani sadece düğmeye basılıyken entegrenin beslemesi veriliyor. Bu mantık güç tasarrufu açısından faydalı, sadece butona basıldığında enerji gitmesi data güncellenmesi problemini tek butona basılacaksa ortadan kaldırıyor ancak buton basılı tutulduğu esnada diğer bir butona basılması halinde veri güncellenmiyor(yukarıda bahsettiğimiz örnekleme problemi). Dolayısıyla uzaktan kumandalı arabanıza ileri komutu basılı iken bir süre sonra sağa dön komutu verdiğinizde dönmeyecektir! Eliniz çekip iki düğmeye birden basmanız gerekmektedir. Keyifsiz bir sürüş!  Bu durumu yukarıda verdiğim videonun son bölümünde göstermek istedim.

Latched tip alıcıda(PT2272-Lx) ise durum şöyle: PT2262 gönderdiği veriyi bir defalığına PT2272-L4 e ulaştırabilirse(alıcıdaki valid transmission ledini bir anlık yakabilirse) artık PT2272-L4 o data çıkışlarını vericiden bağımsız olarak sürekli tutar, PT2262 nin beslemesini çekseniz de PT2272-L4 ün çıkışları devam eder. Latched versiyonun çalışmasının kısa bir videosu şöyle:


Tahmin edeceğiniz gibi bir buton basılıyken diğer butonun işlevsiz kalması problemi burada da var(videoda gösterilmedi) ancak bu problem latch tipte momentary tipteki kadar kritik bir problem değil.

PT2262 nin data uçlarının birinden UART veri girip PT2272 den almak akla gelebilir ancak PT çifti bu konuda çok yavaş kalıyor daha doğrusu o iş için tasarlanmamış. Düğmelerle denediğim uygulamada düğme yerine 50Hz lik bir kare dalga uyguladığımda bile 2272 nin data ucunda bu kare dalgayı göremiyorum, RF modülsüz direkt kablo bağlantısı yapılmışken.

PT2262 ve PT2272 nin detaylı datasheetleri önceki bir yazıda da verildiği üzere pt226_2272bu bağlantıdan indirilebilir.

Son olarak PT serisinin pek de sevimli olmayan datasheetlerini dirtikleyip şema çıkarmaya üşenen(!) arkadaşlar için denemesini yaptığım devrenin şemasını veriyorum:

Yazıyı burada bitiriyoruz. Bu sefer de ertelememeyi deneyelim;) Çalışma hevesiniz daim olsun.

Ek notlar: Arkadaşlar katalogdaki örnek devre şemalarında adres bitleri hep “floating” bırakılmış. Girişler 3state olduğundan boş bırakmak da mümkün ancak ben denemelerimi adres bitlerini toprağa çekerek yaptığımı söylemiştim. Adres bitlerini değiştirmek istediğimde, mesela bir adres bitini dirençsiz +VCC ye çektiğimde PT2262 nin VCC verilmeksizin(herhangi bir düğmeye basılmadığı durum)(/TE toprakta tabi) veriyi kodlayıp gönderdiğini(entegrenin çalıştığını) gözledim, 10k ile çektiğimde  DOUT çıkışında genliğin 2V a düştüğünü ama yine de entegrenin çalıştığını gördüm. Bu durumlar(VCC pini bağlanmaksızın entegrenin çalışması) muhtemelen, girişleri korumak için konulmuş clamp diyotlar yüzünden olmaktadır. Dolayısıyla eğer adres bitlerini lojik1 yapmak istiyorsanız adres bitlerini çektiğiniz besleme gerilimi, sadece düğmeye basıldığında verilen besleme ile aynı olsun, VCC pini olabilir mesela. Yani düğmeye basıldığında entegre enerjilenmişti, adres bitleri de o zaman lojik1 olsun. Adres bitini sabit bir 5V a çekerseniz düğmeye basmasanız da(VCC gitmese de) adres girişlerinden entegre enerjileniyor ve kodlama/gönderme işlemi sürekli yapılıyor. Örnek şema:

Son olarak,  PT çiftinin kodlama ve kod çözme işlemleri, günümüz mikrodenetleyicileriyle yazılım ile de gerçeklenebilir.

Tags :

55 thoughts on “PT2262 ile PT2272-M4 ve PT2272-L4 Denemeleri”

 1. Merhabalar,

  Sitenizde bulunan PT2262 ile yapılmış olan devrenizi simulasyonda çalıştırmak istiyorum siteye ekleme veya mail atma şansınız var mıdır? Ben bu uygulamayı saat sıcaklık devremde saat kısmını ayarlamak için kullanmak istiyorum buna benzer bir uygulamanız varsa da rica edeceğim.

  Teşekkürler.

 2. Merhaba, simülasyon yapılmadı sadece devre şeması çizildi. Entegreler sadece çizim, model dosyası yok. PT2262,2272 nin proteus ta modeline rastlamadım. Bir de son not olarak yazıya eklemiştim, adres bitlerini 0 a çekip yaptığım gözlemleri yazdım, adres bitlerinden bir veya birkaçını VCC belirlemek istediğimizde başka durumlar ortaya çıktığını fark ettim, 10k dirençle pull up yaptığımda VCC pini boşta olmasına rağmen entegrenin çalışması gibi durumlara rastladım. Yazıyı devam ettirmeyi planlıyorum.
  Benzer uygulamam ne yazık ki yok, bu yazdıklarım PT lerle ilgili adamakıllı ilk denemelerim. Uygulamanız için 2272 nin latch versiyonu daha uygun olabilir. Aslında veri haberleşmesinde bu basit rf modüller pek iyi değil. RFM nin daha gelişmiş rf modülleriyle yapmak lazım, PT gibi encoder-decoder e de gerek kalmaz, fiyatlar da pek yüksek değil. Bu basit rf modülleri PT lerle kullanarak bit kontrollü uygulamalarda, röle tetikleme vs.de kullanabiliriz.
  İyi çalışmalar.

 3. Fatih Hocam, elinize sağlık. Yararlı bilgiler içeren güzel bir yazı hazırlamışsınız. RF ile iletişim kurma konusunda önceden bir deneyimim olmadığı için soruyorum: Bildiğim kadarı ile RF haberleşmede önce bir uyandırma sinyali gönderdikten sonra, her iki tarafın da bildiği öncü bir sinyalin arkasından verimizi gönderebiliriz. Örneğin iki kez ‘a’ nin ASCII kodu geldikten sonra gelen byte bizim yolladığımız bilgi oluyor gibi. Fakat burda da yine hata denetimi yapmamız zorunlu gibi. Çünkü son byte gönderilirken yine bozulabilir. Bu tarz donanımsal çözümler sanki bizi biraz daha rahatlatıyor. Fakat, entegrelerin seri iletişim için uygun olmadığını belirtimişsiniz. Acaba RF ile seri iletişim için kullanılabilecek bir encoder/decoder çifti entegre biliyor musunuz?

  Saygılarımla

 4. Merhaba, bu basit modüllerle düzgün haberleşme için bahsettiğiniz gibi çok işlem gerekiyor. Sonuçta eldeki basit modüller 300 baud da bile tam güven vermediğinden encoder-decoder ler de pek fayda etmez. Sorduğunuz şekilde hazır bir encoder-decoder çifti bilmiyorum, yazılım ile hızı 100 baud lara kadar düşürüp denemeler yapılabilir.

  RF modüller ile sağlıklı bir seri haberleşme yapmak için ASK nın en basit hali OOK kullanan modüller yerine daha gelişmiş modüller kullanmaktan yanayım. GFSK, BPSK modülasyonları kullanan kendi kontrol mekanizmaları olan modüllere geçiş yapmakta fayda var. Elimde RFM70 modül var, çalışabilirsem ilgili bir yazı yazmak istiyorum. İyi çalışmalar.

 5. Mehaba hocam öncelikle elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. PT2271-M6 için 6 data bit alabilen demiştiniz. Bu sayı aynı anda alınabilen data sayısı galiba. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi Çalışmalar.

 6. merhabalar hocam, pt 2262 ile normal rf modüllerden daha yüksek mesafeli bir transmitter ihtiyacım var, böyle bir çalışmanız var mı acaba? piyasa tipi rf modüllerle alabildiğim maksimum mesafe 100 metre civarında, bana yaklaşık 1 km mesafe lazım, saygılar…

 7. Merhaba, PT çifti sadece encoder-decoder, veri hızını yavaşlattığı için iletişim mesafesini arttırabilir ancak asıl önemli faktör RF modüllerin çıkış güçleri ve kullanılan mdoülasyon. 1km mesafe için dorji firmasının DRF4432D20 20dBm=100mW çıkış güçlü modülünü veya daha gelişmiş bir modül olan DRF7020D27 27dBm=0.5W lık modülünü kullanabilirsiniz, bu iki modülün de kullanımı çok kolay, RFM serisi gibi karışık değil. Çalışma frekansınıza uygun anten kullanmalısınız, benim deneyip memnun kaldığım 433MHz bir anten önereyim:
  http://www.aliexpress.com/snapshot/208509277.html
  İyi çalışmalar.

 8. Merhaba hocam anlatımınız için teşekkür ederim. Ben bu anlatımınızla bir devre tasarladım. Verici olarak BXR433A alıcı olarakda RBX11 kullandım ama çalışmadı. Acaba kristal mi kullanmam gerekiyor. Eğer kullanamayacaksam OSC girişlerine similasyonlar da gösterdiğiniz direnç değerlerini kullanmak zorundamıyım.

 9. Hocam son bir sorum daha olacaktı. Bu PT2272-L4 ün bulunduğu devrede sağ üst tarafta bulunan kondansatör ne kadarlık bunu kullanıp kullanmam neyi değiştir. İlginiz için çok teşekkürler

 10. O kapasite beslemeyi sağlamlaştırıyor, daha düzgün bir DC gerilim elde ediyoruz. Kullanılmaması riskli, beslemede dalgalanmalar veya ani düşüş-çıkışlar varsa devre düzgün çalışmayabilir. Değeri hatırlamıyorum, 10uF veya 100uF olabilir.

 11. Merhaba, sanırım bazı ülkelerde bizdeki 433MHz in karşılığı 315MHz. Modüller çeşitli ülkelere satıldığı için 315/433 ayarlanabilir oluyor. 315MHz in genel amaçlı kullanımı ülkemizde yasal değil diye biliyorum. Aşağıdaki bağlantıda, ayrıntılı planda 433MHz KET(kısa mesafe telsiz) cihazların izinli olduğu görülüyor ancak 315 de aynı izin yok.
  https://ifis.btk.gov.tr/wmfys/millifrekanssorgu.aspx
  Teknik olarak anten boyu değişecektir, yüksek frekanslar havada daha çabuk sönümlenir ancak 315/433 değişiminde çok değişmez diye düşünüyorum.

 12. Bilgi için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Elimizde bir rx birde tx var diyelim modüllere bağlayıp dalga gönderebilir miyiz ?

 13. Başka şekilde sorayım.PT veya PİC ile değilde PC ile kontrol edebilir miyiz modülleri ? Veya arduino üzerinden istediğimiz kodu göndermek mümkün mü ?

  1. Seri haberleşebilen her dijital sistemle kullanabilirsiniz, PC, arduino… modüller ilk byte ı kaçırır, uyandırma sinyali vs. konularana dikkat ederseniz kullanabilirsiniz.

 14. Fatih kardeşim öncelikle teşekkür ederim bu güzel çalışma için. ben bu devreyi board üzerinde düzdüm ve çalıştırdım . ama bir şeyi çözemedim. alıcı ve vericide girişleri hep gnd ye çekiyoruz çalışıyor ama ben hem alıcı da hemde vericideki 1 numaralı bacakları gnd ye vermesem çalışmıyor. yani ikinci bir kumanda yapacak olsam ona da farklı bir kod vermek istesem ne yapmalıyım.teşekkür ederim

 15. Halid hocam yazının sonundaki Ek notlar kısmına göz atınız, girişler tristate denmiş ama yine de girişi boş bırakmayıp ya gnd ya vcc ye çekmek gerek. Özetle: alıcıda ve vericide 1 numaralı bacağı yazının son resminde gösterildiği gibi vcc ye bağlayıp denemenizi öneririm. İyi çalışmalar.

 16. ” Bu durumlar(VCC pini bağlanmaksızın entegrenin çalışması) muhtemelen, girişleri korumak için konulmuş clamp diyotlar yüzünden olmaktadır. Dolayısıyla eğer adres bitlerini lojik1 yapmak istiyorsanız adres bitlerini çektiğiniz besleme gerilimi, sadece düğmeye basıldığında verilen besleme ile aynı olsun, VCC pini olabilir mesela. Yani düğmeye basıldığında entegre enerjilenmişti, adres bitleri de o zaman lojik1 olsun. Adres bitini sabit bir 5V a çekerseniz düğmeye basmasanız da(VCC gitmese de) adres girişlerinden entegre enerjileniyor ve kodlama/gönderme işlemi sürekli yapılıyor.”
  http://hz01.i.aliimg.com/img/pb/727/728/517/517728727_243.jpg

  Alıcı tarafında bu kodlamayı nasıl sağlayacağız?

 17. Alıcı tarafta direkt VCC ye çekebilirsiniz, verici tarafta bahsedilen yöntemi düğmeye basılmadıkça gönderim olmaması için yapıyoruz, alıcı tarafta böyle bir durum yok, ilgili adres pini 10K direnç ile VCC ye bağlanabilir.

 18. Merhaba ,öncelikle yaptığınız çalışmalar için teşekkürler.ben zaman kaybetmemek için sizin çalışmalrınızdan faydalanacağım.sorum şu şekilde:rf ile uğraşmadan habrleşme kısmını test etmek istiyorum,bunun için 2262 nin data çıkışını 2272nin data girişine direk bağlayabirmiyim (sizin devrenizi rf siz test edeceğim)
  Teşekkürler

  1. Evet, RF modülleri hiç karıştırmadan kabloyla dout-din direkt bağlarsanız çalışması gerekir. Toprakları ortaklamayı unutmayın. Kolay gelsin.

 19. efendim elektrik elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim projemle ilgili araştırma yaparken sitenize rastladım bilginizden faydalandım o sebeple hakkınızı helal ediniz. Birde ufacık bir sorum olacak şimdi ben bir alıcı 3 verici ile 4 adet birbirinden bağımsız aygıtı haberleştirmek istiyorum hepsi merkeze veri iletecek lakin hepside 433mhzde ileteceği için bu entegrelerle herbir vericide adresleme yaparak 3 adet 2262den veri yollayıp merkezde bir tek 2272den ‘alıcıdan’ ilgili aygıtın adreslerini girerek veriyi alabilirmiyim

  1. Şu genel bir kuraldır ki aynı frekansta iki kaynak yayın yaparsa çakışma olur, alıcı hiçbir şey anlamaz, aynı anda yayın yapılmamasını sağlamalısınız. picproje.org forumlarında çakışma olmaması için göndericilerin tekrar periyotlarını ayarlamayla ilgili tavsiyeler var. Çakışma olmadığı sürece alıcı tarafta adresi değiştirerek istediğiniz göndericiden(adresten) gelen veriyi alabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 20. Hocam merhaba. Dorji’nin DRA886RX, DRA887TX modülleri ve PT2262 PT2272 kullanarak bir devre yaptım fakat rf modüller ile çalışmıyor. PT’lerin data pinlerini birbirine bağladığımda çok güzel çalışıyor. Fakata datalar modüldeyken çalışmıyor yardımcı olurmusunuz?

 21. RF modüllerin çalışmasını ayrıca test ettiniz mi? Bir de Baud rate olarak ne kullanıyorsunuz, öncelikle 1200 gibi düşük bir değerde deneme yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

 22. RF modülleri test etmek için pek bir imkanım yok. Yanlış bağlantı yapmıyorsam modül arzalı sanırsam.

  1. Modüllerin TX tarafında data ya 1kHz de ON/OFF sinyali verin, PIC ile de yapabilirsiniz yaklaşık 1kHz olabilir, 500Hz de olur. Alıcının data pininde 1kHz de ON/OFF görmelisiniz. Osiloskopla veya multimetrelerin frekansmetre özelliğiyle veya PICkit2 nin lojik analizörüyle bu doğrulamayı yapabilirsiniz.

   1. Fatih Bey ve tüm arkadaşlar, herkese merhaba. Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Dorji marka DRF4432D20-043A model RF modül ve PT serisi entegreler kullanarak aralarında veri aktarımı yapmaya çalıştım fakat başarılı olamadım. Bunun üzerine yukarıda açıkladığınız çalışmaya benzer bir çalışma yaptım ama verici taraftan gönderdiğim işaretleri alıcı tarafta yine alamadım. Modüllerden emin olmak ve yapılandırabilmek için Çin’den DAC02 model “UART to USB” çevirici alıp web sitesinden yazılımlarını da indirip birbirlerine uygun şekilde yapılandırdım (baud rate, frekans vs.). PT serisi entegreler yerine fonksiyon jeneratöründen değişik frekanslarda ve tabi uygun genlikte kare dalga işaretleri (50% duty cycle idiler) verici taraftan verip alıcı tarafın çıkışına bağladığım osiloskopta benzer sinyalleri görmeye çalıştım. Alıcı tarafta işaretler göründüler ancak frekans biraz değiştiğinde (10% gibi) işaretler anlamsız, kesik kesik gelen gelişigüzel sinyaller haline dönüştüler. Kullandığım fonksiyon jeneratörün bandı geniş olduğundan baud rate ile uyumsuz bir frekans göndermiş olmam imkansız zira çok geniş bir aralığı tarayabiliyorum. Osiloskopta işaretleri görebildiğim o çok dar banda ulaştığımda (fonksiyon jeneratörün frekans ayarını adeta eski lambalı kısa dalga radyoları akort eder gibi hassas çeviriyorum) işaret görünüyor ama sanki paketler halinde gönderiyormuşum gibi bir görünüp bir kayboluyor. Örneğin, gönderdiğim frekansın 20 periyodluk bir bölümü karşıya ulaşıyor, kısa bir kesinti (5 periyod gibi) ve tekrar başlıyor. Bu böyle devam edip gidiyor. Sinyaller karşı tarafa neden düzgün ulaşamıyor? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar.

    1. Merhabalar, Dorji modüller seri haberleşmek için tasarlanmış/ayarlanmış modüller. Üzerinde bir mikrodenetleyici var ve sizden seri haberleşme formatında veri bekliyor. Dorji modüller PT serisiyle kullanılmaz veya kare dalga uygulayıp karşıdan göremezsiniz. Basit ASK RX/TX modülleriyle kare dalga uygulayıp gözlemek çok mantıklı ancak bu modüllerde durum farklı.
     PT ler ise çok kanallı ON, OFF yapmak; röle açıp kapatmak gibi uygulamalarda bahsettiğim basit modüllerin kullanımını daha güvenli hale getiriyor, o da tamam.
     Ancak Dorji serisinde sadece seri haberleşme yapabilirsiniz, yalın haliyle “direkt bağla ve seri haberleşme linki kur” şeklinde tasarlanmış.
     Varsayılan bir DATA baud değeri vardır, 9600 olabilir, o baud değerinde data gönderdin, elinizde USB uart çevirici de varmış, bir taraftan mikrodenetleyici ile gönderin, diğer taraf çevirici ile bilgisayara bağlı olsun, Dockligh terminal programında bakın bakalım mikrodenetleyicinin gönderdiğini alıyor musunuz. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

     1. Merhabalar. Çok aydınlatıcı oldu. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 23. merhaba hocam bir konu hakkında size danışmak istedim.Sinyal gizleyip karşıya gönderen bir devrem var yani analog sinyal gönderiyorum alıcı vericiyi kabloyla biribirine bağladığımda bilgi karşı tarafa gidiyo kablosuz yapmak istediğimde karşı tarafta bilgiyi alamıyorum.433 mhz rf modül kullanıyorum sadece.ekstradan kullanmam gereken bir eleman var mı yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Basit RF modüllerle haberleşmek için birkaç önlem gerekiyor. Kabloludan haberleşmeden basit modüllerle haberleşmeye geçtiğinizde çalışan sistemin artık çalışmaması şaşırtıcı değil, çok bilinen, yazılan-çizilen bir konu. Şu yazıya bir bakın, biraz uzun yazılmış ama gereken bilgi içinde var:
   http://www.fatiherdem.net/rf-moduller/
   picproje.org forumlarında da çok yazıldı-çizildi. Kolay gelsin.

 24. Hocam uzerinden cok zaman gecmis ama ben suan bu devreyi yaptim mesafe cok kisa 3 metreden sonra cekmiyor antenler 20 cm spiral

 25. selam. paylaşım için teşekkürler

  pt2262 ve pt2272 li hazır modül aldım alıcı ve vericide şifreleme bölümleri lehimle birleştiriliyor şuan hiç birini lehimlemedim bu şekilde çalışıyor şifreleme yapmazsam diğer rf kumandalar alıcıyı kontrol edermi ?

  bu şifreleme olayı farklı kumandalar kontrol etmesin diyemi?

  1. Şifreleme değil de adresleme demek daha doğru olur. Elinizde 2. bir verici kumanda(o da lehimsiz) varsa deneyebilirsiniz, ilk alıcıyı açacaktır. Adressiz kullanmaktansa belirli bir adres ayarlamak iyi olur, en azından adres bilinmedikçe başka kumandalar açmaz.

 26. Hocam merhabalar ben bu devreyi tamamen şemya göre hatasız bi şekilde kurdum ama çalişmıyor elimde büyük değerde direnç olmadiğı için osc uclarina bagladıgım osilatör direnci alıcı ve vericide 100K ohm yani karşı tarafta ledler sürekli yanıyor kac keredir baştan sona kuruyorum anlam veremedim sizce osc direncinden mi kaynaklaniyor?

  1. Merhabalar, dirençleri tabloda belirtildiği değerlere göre belirliyoruz:
   PT2262 PT2272 osilatör dirençleri
   Örneğin 3. satırdaki değerleri seçebiliriz, PT2262 1.2M Ohm, PT2272 200K Ohm kullanılabilir.
   İki tarafa da 200 K bağlarsanız çalışmaması normal.

 27. İyi akşamlar.Pt2272 Pt2262 ile 433 MHz rf ki iletişimde veri oranı yani saniyedeki bit sayısı sinyal oranı yani saniyedeki sinyal sayısı ve iletişim türü paralel ya da seri ve kodlama yöntemlerinden hangisi unipolar nrz mi yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkürler

  1. Yazıda verilen datasheet lerden bilgi bulunabilir.
   İletişim seri oluyor: 2262 tarafında Dout var, 2272 tarafında da Din var. Tek hat üzerinden haberleşildiğinden seri iletişim.
   Bir frame de 9 bit adres, 3 data bit, 1 sync biti yazılmış. Kodlama 3/10 mu yazmalı, 10/3 mü yazmalı hatırlayamadım. Bir frame de 3 bilgi biti, 10 diğer bit diyelim.
   PT2262 nin çıkışı 5V ile 0V arasında olduğundna NRZ değil, 0-5 olunca unipolar deniyor heralde, bipolar değil.
   Kolay gelsin.

 28. Hocam merhabalar. Ben devreyi kurdum ancak alıcıdaki sinyal ledi ben butona basınca pır pır şeklinde yanıp sönüyor ancak çıkış pinlerindeki ledler sürekli aktif oluyor yardım edebilir misiniz?

 29. Pt2262 rf modeli, tuslara basilmasa dahi 433 mhz modulune surekli cikis veriyor. Bu da havaya 433 mhz surekli salinmasina ve pilden surekli guc harcamasina sebep oluyor. Bu, pt2262 entegresinin kendi ozelligi midir boyle?

  1. TE pini lojik low olduğu sürece iletim tekrarlanıyor, yazıdaki denemede 16 ms olarak gözlenmiş, sürekli iletim istenmiyorsa TE pini örneğin 50 ms low yapılır sonra high yapılır.

 30. Merhaba, Uygun fiyatlı 315 MHZ bandında çalışan kumandalı alıcı-verici devresi aldım. Malumunuz bunlar momentary yani butona basıldığı sürece çalışıyor. İnternette yaptığım araştırmaya göre mevcutta olan SC2272 M4 yerine SC2272 T4 entegresinin takılmasıyla on off anahtarlamaya döneceği söyleniyor. Ancak bu entegreyi Türkye de bulamadım? Yanlışmı aradım acaba? Muadili başka bir entergre kullanabilir miyim? cevabınız için teşekkürler.

  1. SC2272 datasheetinde PT2272 ile compatible/uyumlu olduğu yazılmış. Bu durumda alıcı tarafta PT2272-Latched versiyonun çalışması lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir