DSP ile Mikrodenetleyici arasındaki temel fark…

DSP(digital signal processor) leri dijital sinyal işleyici olarak biliyoruz. Dijital sinyal dediğimiz sinyal ise sayılardan oluşan sinyallerdir. Mesela……127, 0, -127, 0, 127….. bir dijital sinyaldir. Bu sayılar analog bir işaretin örneklenmesi(ADC) sonucunda veya başka bir dijital işaretin işlenmesi sonucunda elde edilmiş olabilir. Dijital sinyallerin işlenmesi, sinyalin bulundurduğu bu sayıların belirli katsayılarla çarpılıp toplanması işlemidir. Mesela yukarıdaki örnek sinyali alıp arka arkaya gelen her iki değerin ortalamasını alarak yeni bir dizi(output) oluşturalım: 64, -64,  -64,  64. Evet, çok basit bir sinyal işleme yaptık. Biz burda aslında dijital bir işareti katsayıları 0.5 derinliği 1 olan alçak geçiren(low pass) filtreden geçirdik. Hep yapıldığı gibi bu yaptığımız işlemi yazılım aracılığıyla(C, matlab vb) yapmak isteseydik tüm dizi elemanlarını taracayak bir döngü içerisine
y[n]=0.5*x[n]+0.5*x[n-1]
gibi bir satır yazmamız gerekecekti.

Dijital filtrelemeyle ilgili güzel ve anlaşılır bir içerik için buraya tıklayınız(ing).
Dijital sinyaller bu mantık üzerinden işlenir ve görüldüğü üzere işlem esnasında çarpma ve toplama işlemleri ağırlıklıdır. Verdiğimiz örnekte iki katsayı üzerinden oldukça basit bir işlem gerçekleştiriyor fakat bugünün DSP işlemlerinde burdaki gibi katsayı dizileri gerçek zamanlı işlemlerde bile rahatlıkla kullanılabilmektedir.
Mikrodenetleyici kullanıcıları bilir ki çarpma işlemi mikrodenetleyiciler için en uzun işlemlerden biridir. DSP ler, çarpma ve toplama işlemini daha hızlı yapmalarıyla mikrodenetleyicilerin önüne geçerler. İsmini koymamız gerekirse DSP ler çarpma ve toplama işlemini daha hızlı yapmak için MAC(multiply and accumulate) adı verilen bir modül bulundururlar.

DSP ler mikrodenetleyicilere göre daha üst sınıf araçlardır ve daha pahallıdır, bir mikrodenetleyici ile yapabildiklerinizi DSP lerle yapabilirsiniz.

Özetle: DSP ler dijital sinyal işleme yeteneği arttırılmış mikrodenetleyicilerdir.

Texas Instruments in DSP leri yaygın olarak kullanılan DSP lerdendir.

Olayımızı özetleyen iki resim:
mikro

dsp
Grafikleri hazırlayan Rıfat hocama teşekkürlerimi sunarım.

Tags :

3 thoughts on “DSP ile Mikrodenetleyici arasındaki temel fark…”

  1. Bu önemli ayrıntıyı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim. Şimdi bir RFID modül üzerinde bulunan CyPress entegresinin DSP işlemini anladım. Çok teşekkürler!

  2. Peki Hocam,µişlemcileri kullandığımız compiler ile DSP programlayabilirmiyiz,yoksa DSP compilerleri
    farklı mı,örneğin DSP compilerlerinde sigma,pi,üst gibi modern matematiğin terimlerini kullanabileceğimiz ayrıca bir derleyici var mı,zira digital modulasyonlar için ve data şifreleme için
    DSP compiler kütüphanesinde bu tür alt programların olması gerekiyor,zannımca

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir