Altium Designer Copy Room Format Özelliği

Altium da şematik çizerken tek şemayı/şema parçasını birden çok defa kullandığımız oluyor. PCB ye geçtiğimizde tekrar tekrar aynı layout u çizmemek için copy/paste kullanmaya çalışsak da yine de uğraştırıyor. Design>Rooms> altındaki “Copy Room Format” özelliği bu durum için düşünülmüş  ve işi çok kolaylaştırıyor. Tekrar eden her şemayı sheet olarak yaptığımızda  şemalar PCB ye room olarak geliyor, bir room u çizip format transferi ile diğer roomları aynı yerleşim ve çizim haline getirebiliyoruz. Ayrı sheet tanımı gerekmeden de room yapılabilir, bilmiyorum. Bu konuyu internette aradığımda edaboard.com da http://www.edaboard.com/thread206789.html başlığında konuşulduğunu gördüm.

Design -> Rooms -> Copy Room Formats takip edilerek bu pratik yöntem uygulanabilir.

Tags :

2 thoughts on “Altium Designer Copy Room Format Özelliği”

  1. Fatih Bey Altiumu devre tasarım için önerir misiniz (özellikle mikroişlemcili devrelerde) ve ayrıca ücretsiz bir sürümü var mıdır deneme için? Proteus ve Multisim de çok sorun yaşıyorum…

  2. Merhaba, Altium gördüğüm en profesyonel şematik/PCB çizim programı, Proteus ARES ile karşılaştırılamaz, tabi ki önerebilirim. Deneme sürümü var mı bilmiyorum, ben kurum lisansıyla kullanıyorum. Selamlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir